Aktualności

08 styczeń 2025

Transport granulatów i regranulatów w silosach

Odpady z tworzyw sztucznych, jeśli nie są poddane recyklingowi, szkodzą środowisku. Mikrodrobiny plastiku mogą się uwalniać także w sposób niezamierzony na etapie produkcji, przetwarzania czy transportu. Ekologiczna presja prowadzi do kompleksowych rozwiązań minimalizujących zanieczyszczenia i zwiększających świadomość ekologiczną społeczeństw. Pomóc mają w tym kolejne regulacje prawne – w kwietniu 2024 roku Parlament Europejski podjął decyzję dotyczącą przyjęcia rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, tzw. PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Rozporządzenie wyznacza między innymi cele w zakresie zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. PPWR nakłada nowe zobowiązania również na firmy transportowe związane z przedsiębiorstwami z sektora tworzyw sztucznych. W ramach swojej działalności będą one miały obowiązek wdrożenia programu minimalizowania strat granulatu (tzw. programu Operation Clean Sweep, OCS). Ruta Transport już należy do programu i  respektuje jego założenia.

Ruta Transport obserwuje stały wzrost zleceń transportowych tworzyw sztucznych. Ponieważ firma dopasowuje ofertę do zmieniających się wymagań rynku i oczekiwań klientów, by optymalnie wykorzystać swój transportowy potencjał, w jej portfolio znajduje się również oferta transportu granulatów i regranulatów. Na stałe w tym zakresie Ruta Transport współpracuje z kilkoma podmiotami ale realizuje także zlecenia „spot” dla zainteresowanych klientów.

Granulaty i regranulaty można transportować na różne sposoby – w big-bagach, kontenerach i profesjonalnych naczepach silosowych. Transport w naczepach silosowych to najbezpieczniejsza i – po uwzględnieniu wszystkich kosztów poszczególnych elementów łańcucha dostaw – najbardziej ekonomiczna metoda transportu materiałów sypkich. Załadunek i rozładunek przebiegają w sposób automatyczny bez udziału pracowników z ramienia producenta i odbiorcy. Automatyzacja produkcji sprawia, że materiał jest przekazywany bezpośrednio z silosa stacjonarnego, co zdecydowanie skraca czas trwania całego procesu. Transport w silosach zapewnia przewożonemu materiałowi stabilną jakość (ochrona przed zawilgoceniem) i eliminuje kosztowny problem utylizacji opakowań: worków, palet i folii. Wysokie silosy o dużej pojemności zajmują nawet o 30% mniej miejsca w porównaniu do klasycznego poziomego magazynu na big-bagi, a stany magazynowe mogą być kontrolowane elektronicznie. Takie postepowanie może obniżyć koszty magazynowania. 

Ponieważ granulaty i regranulaty są bardzo lekkie, ładuje się je do naczep silosowych o większej pojemności. Do transportu preferowane są naczepy silosowe o pojemności min. 60 m3. Dzięki cylindrycznej budowie zbiornika łatwo je utrzymać w czystości, czyli usunąć pozostałości ostatnio transportowanego materiału. W przypadku transportu w silosach często wymagane jest mycie w myjniach potwierdzających czystość pojazdu certyfikatem ECD (European Cleaning Document). 

Proces powstawania regranulatu i jego właściwości

Regranulat powstaje w procesie recyklingu tworzyw sztucznych w celu ponownego ich wykorzystania. Najczęściej ma postać granulek lub niewielkich kulek, może występować w wielu różnych kolorach i ma szerokie spektrum zastosowania. Może być wykorzystywany w ten sam sposób co granulat, jednak zwykle używa się go do produkcji wyrobów, w których estetyka produktu odgrywa mniejszą rolę. Regranulat znajduje swoje zastosowanie w branży kosmetycznej (pojemniki), budowlanej (kształtki, prefabrykaty, rury), przy produkcji elementów maszyn i urządzeń dla przemysłu, elektroniki (obudowa urządzeń RTV), różnych opakowań (pojemniki, skrzynki, worki na śmieci, siatki na zakupy, kanistry, beczki).

Właściwości regranulatu zależą od rodzaju tworzywa sztucznego, które poddane zostało recyklingowi. Odpowiednią jakość regranulatu można zapewnić dzięki stosownej selekcji, myciu i mieleniu recyklingowanych wyrobów z tworzyw sztucznych.

W zależności od rodzaju materiału bazowego, z którego powstaje regranulat, można wyróżnić kilka jego typów. Regranulat LDPE wytwarzany jest podczas recyklingu wyrobów z polietylenu o niskiej gęstości i ma niemal nieograniczone zastosowanie – służy do produkcji pojemników na wodę i kosmetyki, elementów maszyn, czy siatek zakupowych. Z polietylenu wytwarzany jest także regranulat HDPE o wysokiej gęstości i dużej odporności na niskie temperatury, działanie soli, kwasów i zasad – ma on szerokie zastosowanie w przemyśle. Regranulat PP powstaje z polipropylenu i najczęściej wykorzystywany jest do produkcji folii i opakowań. Z wyrobów z polistyrenu (najczęściej z rozdrobnionych płyt styropianowych) powstaje regranulat styropianowy wykorzystywany jako materiał izolacyjny.

Archiwum

Zapraszamy do kontaktu!

+48 25 759 34 88

biuro@ruta-transport.pl

Ruta Sp. J.
ul. Sosnkowskiego 81
05-300 Mińsk Mazowiecki

Skontaktuj się z nami

© 2025 Ruta Sp. J Wszelkie prawa zastrzeżone.

Znajdź nas